გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებლის სახელი,
გვარი: თამარ
ლობჯანიძე
პირადი ნომერი:
14001011398
საგანი:
ინგლისური ენა
სწავლების საფეხური/კლასი:
დაწყებითი / Vდ
კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა:
24 / სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მოსწავლე არ არის.
გაკვეთილის თემა: Healthy Food
გაკვეთილის მიზანი:
1.
მოსწავლეებმა
იმსჯელონ ჯანსაღი კვების მნიშვნელობაზე.
2.
მოსწავლეებმა
მოახდინონ ჯანსაღი და არაჯანსაღი საკვების დახარისხება.
3.
მოსწავლეებმა მისცენ რჩევა თანაკლასელებს should/shouldn’t მოდალური ზმნების გამოყენებით.
4. მოსწავლეებმა
საგაკვეთილო პროცესის დროს შეძლონ ჯანსაღ საკვებთან დაკავშირებული სიტყვების და ფრაზების გამოყენება,
მარტივი ხასიათის ზეპირი დიალოგების შედგენა some
და
any გრამატიკული კონსტრუქციების
გამოყენებით.
5.
ლექსიკური მარაგის გამდიდრება;
6.
თანამშრომლობის, ჯგუფური მუშაობისა და დამოუკიდებლად
აზროვნების უნარ-ჩვევების განვითარება.
გაკვეთილის ბოლოს
მისაღწევი შედეგები:
გაკვეთილის
ბოლოს მოსწავლეები შეძლებენ, იმსჯელონ ჯანსაღი კვების მნიშვნელობაზე, მოახდენენ საკვების
დახარისხებას ჯანსაღ და არაჯანსაღ საკვებად. მოსწავლეები შეძლებენ, მისცენ რჩევა თანაკლასელებს
should/shouldn’t მოდალური ზმნების გამოყენებით. საგაკვეთილო პროცესის
დროს მოსწავლეები შეძლებენ მარტივი ხასიათის ზეპირი დიალოგების შედგენას some და
any გრამატიკული კონსტრუქციების გამოყენებით.
ე. ს. გ გეგმის
სტანდარტთან შესაბამისობა:
Iუცხ.დაწყ.(II).2. მოსწავლემ
უნდა
შეძლოს
მარტივ
ინტერაქციაში
მონაწილეობა,
რამდენიმე
წინადადებიანი
მონოლოგის
წარმოთქმა.
.
·
გაითამაშებს მარტივ დიალოგებსა და სცენებს;
ტექსტების წარმოთქმისას იცავს შესაბამის
ინტონაციასა და რიტმს;
·
მონაწილეობს მარტივ ინტერაქციაში; სვამს/
პასუხობს კითხვებს კონკრეტულ საკლასო
სიტუაციასტან დაკავშირებით;
·
მონაწილეობს სიმულაციურ სიტუაციაში (მაგ.,
მაღაზიაში; შეხვედრა ქუჩაში/პარკში, თანატოლთან/
უფროსთან);
Iუცხ.დაწყ.(II).3. მოსწავლეს უნდა შეძლოს საკომუნიკაციო სიტუაციის გათვალისწინებით
ელემენტარული ენობრივი უნარ-ჩვევების
გამოყენება.
·
იცავს შესაბამის ინტონაციას სხვადასხვა მოდალობის წინადადებების წარმოთქმისას;
·
სათანადოდ იყენებს ნასწავლ ლექსიკურ ერთეულებს.
N
|
აქტივობის
აღწერა
|
გამოყენებული
მეთოდი/მეთოდები
|
კლასის
ორგანიზების ფორმა/ფორმები
|
სასწავლო
რესურსები
|
დრო
(წთ)
|
1
2
|
A ფაზა გამოწვევა
აქტივობა 1.
საორგანიზაციო საკითხები: მოსწავლეთა სიის ამოკითხვა, მოსწავლეთათვის
გაკვეთილის თემის, მიზნისა და შეფასების რუბრიკის გაცნობა. (იხ. დანართი 1 ჯგუფურ
მუშაობის შეფასების რუბრიკა.)
აქტივობა:
2-მოტივაციის შექმნა და წინარე ცოდნის გააქტიურება.
წინარე ცოდნის გააქტიურების მიზნით მასწავლებელი
დაფაზე წერს სიტყვას საკვები (food) და
სთხოვს მოსწავლეებს დაასახელონ სხვადასხვა სახის საკვები. მასწავლებელი
წერს დაფაზე და დგება სქემის რუკა.
|
ვერბალური
გონებრივი იერიში
|
მთელი კლასი
მთელი კლასი
|
დაფა, ცარცი
|
1წთ
1წთ
|
3
|
აქტივობა
2. მასწავლებელი
დაფაზე წერს ოთხი სახის კვების იჯრას :
breakfast, lunch. Dinner, supper და სვამს
შემდეგი სახის კითხვებს
1.How do you think, which meal is the most
important and why?
2. Why children sometimes skip breakfast?
3. Why it is bad to skip breakfast?
4.What must
we do not to skip breakfast? და პარალელურად აღნიშნულ შეკითხვებს არიგებს
თითოეულ ჯგუფში და ავალებს
მოსწავლეებს ჯგუფებში იმსჯელონ პასუხებზე.
პირველი
ჯგუფი: ეძლევათ....1.How do you think, which meal is
the most important and why?
მეორე
ჯგუფს: ეძლევათ Why children sometimes skip breakfast?
მესამე
ჯგუფს: Why it is bad to skip breakfast?
მეოთხე
ჯგუფს: What must
you do not to
skip breakfast?
მასწავლებელი დადის ჯგუფებს შორის და ავსებს დაკვირვების
ფურცელს ჯგუფური მუშაობის დროს (იხ. დანართი 2)
|
კითხვა-პასუხი
|
ჯგუფური მუშაობა ( 4 ჯგუფი)
|
კალამი, მარკერი, თაბახის ფურცელი
|
4 წთ
|
4
5
6
7
8
9
|
B. სიღრმისეული წვდომის ფაზა
აქტივობა 3. მოსწავლეები ჯგუფებში
ასრულებენ სავარჯიშოს რომელშიც ევალებათ ჯანსაღი და არაჯანსაღი საკვების
დაჯგუფება. (იხ. დანართი 3)
აქტივობა 4. ჯანსაღი და არაჯანსაღი საკვების დაჯგუფების შემდეგ
მასწავლებლი სთხოვს მოსწავლეებს მოახდინონ ამ საკვების კატეგორიზაციას თვლად და უთვლად
არსებით სახელებად.
(იხ. დანართი 4)
აქტივობა 5. ვიდეო რგოლის ჩვენება.
ბავშვები ნახავენ ვიდეო
რგოლს, სადაც ნაჩვენებია some /any-ის გამოყენება. იღებენ ინფორმაციას ამ გრამატიკული
ერთეულების შესახებ, რის შემდეგაც მასწავლებელი ხსნის ახალ მასალას წინასწარ PowerPoint
- ში მომზადებული სლაიდ შოუს გამოყენებით. სლაიდებზე მოცემული დავალებების შესრულებით
მოსწავლეები იმტკიცებენ ახსნილ მასალას.
C ფაზა-შეჯამების
ფაზა
აქტივობა 6. რჩევების მიცემა should / shouldn’t მოდალური ზმნების
გამოყენებით. მასწავლებელს ხელში უჭირავს დახურული ყუთი, რომელშიც განთავსებულია
ჯანსაღი და არაჯანსაღი საკვები. მოსწავლეები ურჩევენ ერთმანეთს თუ რომელი საკვები
უნდა მიირთვან და რომელი- არა.
აქტივობა 7. როლური თამაში. საკვების შეკვეთა რესტორანში. ხილის
და ბოსტნეულის ყიდვა.
მასწავლებელი სთხოვს
პირველი ჯგუფის ერთ მოსწავლეს რომ შეასრულოს ოფიციანტის როლი, ხოლო მეორე ჯგუფის
მოსწავლემ შეასრულოს რესტორნის სტუმრის როლი.
შეჯამება. მოსწავლეები
შეაჯამებენ გაკვეთილს, ისაუბრებენ განხილულ თემაზე.
1.რა იყო საინტერესო მათთვის გაკვეთილში, რა მოეწონათ ყველაზე მეტად.
2. დაასახელონ 3 რამ რაც ყველაზე მნიშვნელოვანი
იყო 3. რა სახის გამოცდილება და უნარები შესძინა მათ გაკვეთილმა რასაც ცხოვრებაში
გამოიყენებენ.
|
T დიაგრამა
T დიაგრამა
ვიდეო ინსტრუქცია
საერთო საკლასო
როლური თამაში
|
ჯგუფური
ჯგუფური
მთლიანი კლასი
მთელი კლასი
წყვილებში
საერთო საკლასო/
ინდივიდუალური
|
მარკერი, თაბახის ფურცელი
მარკერი, თაბახის ფურცელი
პროექტორი
ცოცხალი ხილი და ბოსტნეული. ჩიფსები და სხვა სახის ჯანსაღი და არაჯანსაღი
საკვები.
|
3 წთ
5წთ
10წთ
8 წთ
4წთ
1წთ
|
10
|
აქტივობა 8. შეფასება
მასწავლებელი აფასებს გაკვეთილზე განხორციელებულ აქტივობებს. აღნიშნავს
როგორ გაართვეს თავი მოსწავლეებმა. აძლევს მათ განმავითარებელ შეფასებას და აფასებს
ჯგუფებს განმავითარებელი შეფასების რუბრიკის მიხედვით .
|
უკუკავშირი
|
მთელი კლასი
|
2წთ
|
|
11
|
საშინაო დავალების
მიცემა.
მასწავლებელი მოსწავლეებს აძლევს წინასწარ გამზადებულ სავარჯიშოს ახსნილი
გრამატიკული ერთეულების some და
any - ის
გამოყენებაზე
(დანართი 5)
|
ინსტრუქტირება
|
მთელი კლასი
|
1წთ
|
ხელმოწერა:
___________________
თამარ
ლობჯანიძე
დანართი 1 ჯგუფური მუშაობის შეფასების
რუბრიკა
დამწყები
|
განვითარებადი
|
კვალიფიციური
|
ექსპერტი
|
მოსწავლეები ვერ მსჯელობენ ჯანსაღი კვების მნიშვნელობაზე
|
მოსწავლეებს უჭირთ მსჯელობა ჯანსაღი კვების მნიშვნელობაზე
|
მოსწავლეები მცირედი ხარვეზებით მსჯელობენ ჯანსაღი კვების მნიშვნელობაზე
|
მოსწავლეები თავდაჯერებულად მსჯელობენ ჯანსაღი კვების მნიშვნელობაზე
|
მოსწავლეებმა ვერ მოახდინეს ჯანსაღი და არაჯანსაღი საკვების დახარისხება
|
მოსწავლეებს უჭირთ ჯანსაღი და არაჯანსაღი საკვების დახარისხება
|
მოსწავლეებმა მცირედი ხარვეზებით მოახდინეს ჯანსაღი და არაჯანსაღი საკვების
დახარისხება
|
მოსწავლეებმა უშეცდომოდ მოახდინეს ჯანსაღი და არაჯანსაღი საკვების დახარისხება
|
მოსწავლეები ვერ აძლევენ რჩევას
თანაკლასელებს, და ვერ იყენებენ მოდალურ
ზმნებს should/shouldn”t და some/any კონსტრუქციების გამოყენებს. სათანადოდ იყენებენ
თემასთან დაკავშირებულ სიტყვებს და ფრაზებს.
|
მოსწავლეები უჭირთ რჩევას მიცემა , უჭირთ მოდალურ ზმნების should/shouldn”t და
some/any კონსტრუქციების გამოყენება. უჭირთ თემასთან დაკავშირებული სიტყვებისა და
ფრაზების გამოყენება.
|
მოსწავლეები მცირედი ხარვეზებითრჩევას აძლევენ თანაკლასელებს, უშეცდომოდ იყენებენ მოდალურ ზმნებს
should/shouldn”t და some/any კონსტრუქციების გამოყენებს. სათანადოდ იყენებენ თემასთან
დაკავშირებულ სიტყვებს და ფრაზებს.
|
მოსწავლეები რჩევას აძლევენ თანაკლასელებს, მიზანმიმართულად და უშეცდომოდ
იყენებენ მოდალურ ზმნებს should/shouldn”t და some/any კონსტრუქციების გამოყენებს.
სათანადოდ იყენებენ თემასთან დაკავშირებულ სიტყვებს და ფრაზებს.
|
ჯგუფებმა ვერ მოახდინეს პრეზენტაციის წარმოდგენა. მოსწავლეები ვერ ავლენენ
ცოდნას საკითხთან დაკავშირებით.
|
ჯგუფების მიერ წარმოდგენილი პრეზენტაცია ნაწილობრივ შემომედებითია, თუმცა
რთულია მოსწავლეთა პრეზენტაციიდან აზრის გამოტანა. ჩანს რომ, კარგად არ ესმით საკითხი.
|
ჯგუფების მიერ წარმოდგენილი პრეზენტაცია მეტწილად შემოქმედებითია, საუბრობდნენ
მკაფიოდ და ზუსტად შეესაბამებოდა დავალების პირობს.
|
ჯგუფების მიერ წარმოდგენილი პრეზენტაცია გამოირჩეოდა შემოქმედებითად,
საუბრობდნენ მკაფიოდ და ზუსტად შეესაბამებოდა დავალების პირობს.
|
ვერ იცავს დროის ლიმიტს
|
უჭირს დროის ლიმიტის დაცვა
|
მცირედი ხარვეზებით იცავს დროის ლიმიტს
|
იცავს დროის ლიმიტს
|
დანართი
2.
დაკვირვების ფურცელი ჯგუფური მუშაობის
დროს
კრიტერიუმები
|
ჯგუფები
|
|||
I
|
II
|
III
|
IV
|
|
1.
აქტიურად არის თუ არა ჩართული დავალების შესრულებაში?
(ხომ არ პასიურობს ან დომინანტობს)
2.
იზიარებს და ითვალისწინებს სხვის აზრს?
3.
კონცენტრირებულია დავალების შესრულებაზე თუ ადვილად
ეფანტება ყურადღება?
4.
რამდენად თანაბრად გადაინაწილა ჯგუფმა დავალება?
5.
გაიგო თუ არა ყველამ დავალება სწორად?
6.
მუშაობს თუ არა ჯგუფი შეთანხმებულად?
7.
ხომ არ კამათობენ,
შეთანხმდნენ თუ არა ერთ აზრზე
8.
დაიცვეს დროის ლიმიტი, თუ ვერ?
9.
ბოლომდე დაასრულეს დავალება თუ ვერ მოასწრეს?
|
დანართი
3.
Sort out the words from the box. Which one is healthy and which one is unhealthy:
Burgers sandwiches sausages
bread butter cheese
fries cereal chocolate
apples bananas milk
jam tea oranges
strawberries honey water coffee juice pancakes
eggs vegetables carrots soup meat
fruit
|
healthy
|
unhealthy
|
|
დანართი
4.
Sort out the words from the box. Which one is countable and which one is
uncountable:
Burgers sandwiches sausages
bread butter cheese
fries cereal chocolate
apples bananas milk
jam tea oranges
strawberries honey water coffee juice pancakes
eggs vegetables carrots soup meat
fruit
|
Countable ( თვლადი
)
|
Uncountable (უთვლადი )
|
|
დანართი
5
I. Fill the gap with ‘some’ or ‘any’.
1. Have we got
______ bread?
2.
We’ve got ______ furniture, but we still need a table.
3.
She bought ______ new clothes.
4.
Do you have ______ sugar?
5.
Did you buy ______ chicken?
6.
I can speak ______ French.
7.
Do you need _________ lettuce to the sandwich? Thanks,
but I don´t like.
8.
I don’t have _________ money
9.
There aren't ___ eggs.
10.
There are _________ potatoes in the fridge.
II. Complete with some or any:
In a Restaurant
A: Do you want __________ coffee?
B: Yes and I also want ___________ cookies; is there
__________ chicken hamburguer?
A: We don´t have___________ but we have _________ chicken
sandwich.
მასწავლებლის თვითშეფასების რუბრიკა
N
|
კრიტერიუმები / ქულები
|
1
|
2
|
3
|
1
|
გაკვეთილის დაწყებამ გამოიწვია მოსწავლეთა
დაინტერესება
|
|||
2
|
გაკვეთილზე მოსწავლეები ყურადღებით
მისმენდნენ
|
|||
3
|
მოსწავლეებისათვის ნათელი და გასაგები იყო ჩემი
მიცემული ინსტრუქციები
|
|||
4
|
სწორად გადავანაწილე დრო გაკვეთილის
მსვლელობისას
|
|||
5
|
სწორად მქონდა შერჩეული აქტივობები
საგაკვეთილო პროცესისასთვის და დასახული მიზნის მიღწევისათვის
|
|||
6
|
ვაძლევდი მოსწავლეებს დროს კითხვებზე პასუხის
მოსაფიქრებლად
|
|||
7
|
შევძელი მოსწავლეების აქტიურად ჩართვა საგაკვეთილო
პროცესში
|
რეფლექსია
2019 წლის 16 აპრილს ჩავატარე შიდა დაკვირვების გაკვეთილი Vდ კლასში. გაკვეთილის თემა „healthy food”. გაკვეთილის მსველობით კმაყოფილი დავრჩი. მოსწავლეებმა გაამართლეს ჩემი მოლოდინები და ჩემ მიერ დაგეგმილმა აქტივობებმაც სათანადოდ იმუშავა.
გაკვეთილის მიზანი იყო,რომ მოსწავლეებს ემსჯელათ ჯანსაღი კვების მნიშვნელობაზე. შესძლებოდათ ჯანსაღი და არაჯანსაღი საკვების დახარისხება. ასევე რჩევის მიცემა should/shouldn’t მოდალური ზმნების გამოყენებით. ზეპირი დიალოგების შედგენა some და any გრამატიკული კონსტრუქციების გამოყენებით. ლექსიკური მარაგის გამდიდრება; თანამშრომლობის, ჯგუფური მუშაობისა და დამოუკიდებლად აზროვნების უნარ-ჩვევების განვითარება.
გაკვეთილის მიზანი იყო,რომ მოსწავლეებს ემსჯელათ ჯანსაღი კვების მნიშვნელობაზე. შესძლებოდათ ჯანსაღი და არაჯანსაღი საკვების დახარისხება. ასევე რჩევის მიცემა should/shouldn’t მოდალური ზმნების გამოყენებით. ზეპირი დიალოგების შედგენა some და any გრამატიკული კონსტრუქციების გამოყენებით. ლექსიკური მარაგის გამდიდრება; თანამშრომლობის, ჯგუფური მუშაობისა და დამოუკიდებლად აზროვნების უნარ-ჩვევების განვითარება.
გაკვეთილს მსვლელობისას ვხელმძღვანელობდი ჩემ მიერ შედგინილი გეგმით გათვალისწინებული აქტივობების მიხედვით, მნიშვნელოვანი მოდიფიცირება არ დამჭირვებია. შესაბამისად, ვფიქრობ, რომ გაკვეთილის შედეგები შეესაბამებოდა წინასწარ განსაზღვრულ საგაკვეთილო მიზანებს.
გაკვეთილის მიზნების მიღწევას ხელი შეუწყო სწორად დაგეგმილმა მრავალფეროვანმა აქტივობებმა. ბავშვებმა ჯგუფური მუშაობის დროს დამოუკიდებლად შეძლეს დავალებების შესრულება. გაკვეთილის მსვლელობისას განსაკუთრებული აქტიურობით გამოირჩეოდა მთელი კლასი.
გაკვეთილის მიზნების მიღწევას ხელი შეუწყო სწორად დაგეგმილმა მრავალფეროვანმა აქტივობებმა. ბავშვებმა ჯგუფური მუშაობის დროს დამოუკიდებლად შეძლეს დავალებების შესრულება. გაკვეთილის მსვლელობისას განსაკუთრებული აქტიურობით გამოირჩეოდა მთელი კლასი.
მინდა,
გამოვყო რამდენიმე
ძლიერი მხარე
ჩემი გაკვეთილიდან:
გაკვეთილი საკმაოდ
აქტიურად წარიმართა. პირველ რიგში ჩემი განწყობა და
შერჩეული რესურსები იყო მეხუთე კლასელების ასაკის შესაფერისი; ბავშვები
ყველა აქტივობის დროს იყვნენ მობილიზებულები, ჩართულები. ჩატარებული გაკვეთილის მიხედვით შემიძლია ვთქვა, რომ გაკვეთილისათვის დასახული მიზნები მიღწეულია. მოსწავლეებმა შეძლეს გაკვეთილის ბოლოს ნასწავლი
ენობრივი ერთეულების პრაქტიკული გამოყენება. წყვილებმა წარმოადგინეს როლური თამაში
„ ხილ-ბოსტნეულის მაღაზიაში“ და „რესტორანში“.
ბავშვები განსაკუთრებით საქმიანად ჩაერთვნენ მეორე, მესამე, მეოთხე, მეექვსე, მეშვიდე აქტივობებში. მეტად მნიშვნელოვანი აღმოჩნდა რჩევების
მიცემა ჯანსაღი საკვების შესახებ .
მიმაჩნია, რომ გამოიკვეთა
რამდენიმე ხარვაზი, კერძოდ, შემდგომი გაკვეთილის ჩატარების დროს გავითვალისწინებ, რომ დრო
გავანაწილო უფრო ეფექტურად, საშინაო დავალების
გამოკითხვას დავუთმო უფრო ნაკლები დრო და მეტი აქცენტი გავაკეთო ახალი მასალის ახსნის
ნაწილზე. აგრეთვე როლური თამაშის დროს საჭირო საპრეზენტაციო უნარ-ჩვევების
განვითარებაზე გავამახვილებ დიდ ყურადღებას (დასახვეწი იყო აუდიტორიასთან კონტაქტი
და მკაფიო მეტყველება).
ვფიქრობ, აღნიშნული რეკომენდაციების გათვალისწინება სრულფასოვნებას შესძენდა ჩემ მიერ ჩატარებულ გაკვეთილს.
No comments:
Post a Comment